GPT Prague – TOP 8

0

Top8
Stella, Silvio vs Radice, Nicola
Vernocchi, Massimiliano vs Mentasti, Matteo
De Bortoli, Roberto vs Rosetta, Davide
Folloni, Marco vs Colleoni, Franco

Semifinali
Stella, Silvio vs Mentasti, Matteo
De Bortoli, Roberto vs Folloni, Marco

Finale
De Bortoli, Roberto vs Mentasti, Matteo

Vincitore: De Bortoli, Roberto

———————————————–

– Elenco Decklists Top8

De Bortoli Roberto – Winner

Maindeck
2 Tasigur, the golden Fang
4 Snapcaster Mage
3 Jace, Vryn’s Prodigy
2 Pia and Kiran Nalaar
2 Kalitas, Traitor of Ghet
2 Countersquall
3 Kolaghan’s Command
4 Terminate
4 Lightnong Bolt
3 Thougt Scour
1 Blood Crypt
1 Mountain
1 Spirebluff Canal
1 Swamp
2 Creeping Tar Pit
2 Steam Vents
2 Watery Grave
2 Island
4 Polluted Delta
4 Bloodstained Mire
1 Darkslick Shores
1 Blackleave Cliffs
4 Serum Vision
4 Inquisition of Kozilek
1 Rise//Fall

Side
2 Engineered Explosives
4 Fulminator Mage
1 Negate
3 Surgical Extraction
2 Anger of the Gods
1 Shattering Spree
2 Collective Brutality

Mentasti, Matteo – Top2

Maindeck
4 Dark Confidant
4 Young Piromancer
2 Monastery Mentor
4 Inquisition of Kozilek
2 Toughtsize
4 Path to Exile
4 Lightning Bolt
4 Lightning Helix
2 Terminate
4 Lingering Souls
2 Kolaghan’s Command
2 Sorin Solemn Visitor
1 Blood Crypt
2 Godless Shrine
2 Sacred Foundry
2 Arid Mesa
4 Bloodstained Mire
1 Mountain
1 Plains
1 Swamp
1 Vault of Archangel
2 Shambling Vents
2 Concealed Courtyard
4 Blackleave Cliffs

Side
2 Relic of Progenitus
2 Stony Silence
3 Surgical Extraction
2 Painful Truths
1 Kalitas, Traitor of Ghet
2 Crackling Doom
2 Zealous Persecution
1 Ajani Vengeant

Folloni Marco – Top4

Maindeck
4 Ornithopter
3 Memnite
4 Vault Skirge
4 Arcbound Ravager
4 Signal Pest
3 Steel Overseer
2 Etched Champion
3 Master of Etherium
3 Myr Enforcer
4 Cranial Plating
3 Galvanic Blast
3 Springleaf Drum
4 Mox Opal
4 Darkstell Citadel
3 Glimmervoid
4 Blinkmoth Nexus
1 Mountain

Side
1 Ancient Grudge
1 Ghirapur Æther Grid
1 Surgical Extraction
1 Dismember
2 Thoughtseize
1 Spellskite
2 Wear//Tear
1 Blood Moon
1 Tormod’s Crypt
2 Etched Champion
1 Whipflare
1 Stain the Mind

Stella, Silvio – Top4

Maindeck
4 Noble Hierarch
1 Bird of Paradise
3 Tarmogoyf
2 Magus of the moon
3 Scavenging Ooze
2 Qasali Pridmage
1 Thalia, Heretic Cathar
1 Tireless Tracker
2 Voice of Resurgence
4 Wild Nacatl
3 Knight of the Reliquary
3 Loxodon Smither
4 Lightening Bolt
4 Path to Exile
3 Collected Company
4 Wooded Foothills
4 Windswept Heath
2 Arid Mesa
1 Stomping Ground
1 Sacred Foundry
2 Temple Garden
2 Forest
1 Plains
1 Mountain
2 Gosth Quarter
1 Kessig Wolf Run

Side
2 Blood Moon
2 Stony Silence
2 Grim Lavamancer
2 Dromoka’s Command
2 Blessed Alliance
1 Thrun the last troll
1 Rest in Peace
1 Scavenging Ooze

Vernocchi Massimiliano – Top8

Maindeck
4 Nacatl Selvatica
4 Monastery Swiftspear
4 Eidolon of the Great Revel
4 Goblin Guide
1 Grim Lavamancer
1 Shard Volley
4 Lightning Bolt
4 Lava Spike
3 Searing Blaze
4 Boros Charm
4 Atarka’s Command
3 Rift Bolt
1 Mutagenic Growth
3 Bloodstained Mire
1 Scalding Tarn
4 Wooded Foothills
4 Arid Mesa
3 Mountain
2 Sacred Foundry
2 Stomping Ground

Side
3 Destructive Revelry
2 Lightning Helix
2 Skullcrack
3 Deflecting Palm
1 Molten Rain
1 Grim Lavamancer
3 Path to Exile

Rosetta Davide – Top8

Maindeck
1 Anafenza the Foremost
1 Kiki-Jiki, Mirror Breaker
1 Orzhov Pontiff
1 Pia and Kiran Nalaar
1 Qasali Pridemage
1 Revevillark
1 Selfless Spirit
1 Spellskite
2 Eternal Witness
1 Scavenging Ooze
3 Wall of Omens
3 Restoration Angel
3 Voice of Resurgeance
4 Birds of Paradise
1 Noble Hierarch
1 Thragtusk
2 Courser of Kruphix
3 Path to Exile
3 Chord of Calling
4 Eldritch Evolution
1 Fire-Lit Thicket
1 Mountain
1 Murmuring Bosk
1 Overgrown Tomb
1 Plains
1 Raging Ravine
1 Sacred Foundry
1 Temple Garden
2 Forest
1 Razorverge Thicket
1 Horizon Canopy
1 Gavony Township
2 Stomping Ground
4 Windswept Heath
4 Wooded Foothills

Side
2 Slaughter Games
1 Thrun, The Last Troll
1 Melira, Sylvok Outcast
1 Maelstrom Pulse
2 Lightning Helix
1 Reclamation Sage
1 Engineered Explosives
1 Fulminator Mage
1 Kataki, War’s Wage
1 Surgical Extraction
2 Stony Silence
1 Blessed Alliance

Radice Nicola – Top8

Maindeck
2 Spellskite
2 Wurmcoil Engine
2 World Breaker
2 Ulamog, the Ceaseless Hunger
4 Karn Liberated
2 Ugin, the Spirit Dragon
4 Expedition Map
2 Oblivion Stone
4 Chromatic Sphere
4 Chromatic Star
4 Ancient Stirrings
4 Sylvan Scrying
1 All Is Dust
1 Relic of Progenitus
3 Path to Exile
4 Urza’s Tower
4 Urza’s Mine
4 Urza’s Power Plant
3 Razorverge Thicket
1 Brushland
1 Forest
1 Ghost Quarter
1 Sanctum of Ugin

Side
3 Warping Wail
3 Nature’s Claim
3 Blessed Alliance
2 Rest in Peace
1 Ravenous Trap
1 Thragtusk
1 Ghost Quarter
1 Pithing Needle

Colleoni Franco – Top8

Maindeck
2 Eternal Scourge
3 Pia and Kia Nalaar
3 Stormbreath Dragon
4 Relic of Progenitus
1 Pyrite Spellbomb
4 Mind Stone
4 Skred
4 Lightinig Bolt
3 Anger of the Gods
3 Blood Moon
2 Chandra, Torch of Defiance
4 Koth of the Hammer
21 Snow-Covered Mountain
2 Scrying Sheet

Side
1 Grafdigger’s Cage
2 Shattering Spree
2 Sudden Shock
4 Molten Rain
2 Ricochet Trap
3 Dragon’s Claw
1 Batterskull

Share.

Comments are closed.